طبقه بندی آتش

قبل از توضیح درباره طبقه بندی ها لازم به ذکر است چنانچه نیازمند شارژ کپسول آتش نشانی هستید میتوانید به سایت ایمن گستران 125 مراجعه نمایید.

طبقه بندی آتش  بسته به نوع عامل ایجاد و سوختن مواد در شش گروه به شکل زیر طبقه بندی می شود ؟

  • اتش سوزی گروه جامدات یا مواد خشک ( طبقه A ) :
    به اتش سوزی موادی گفته می شود که بعد از سوختن از خود خاکستر باقی می گذارند و با آب نیز واکنش شیمیایی خطرناکی ندارند . که می توان به چوب ، کاغذ ، لاستیک ، حبوبات ، غلات ، پلاستیک ، پارچه و ... اشاره کرد که بهترن راه برای خاموش کردن آن استفاده از کپسول اتش نشانی است .
  • آتش سوزی مایعات قابل اشتعال ( طبقه B ) :
    به منظور اطفا حریق مایعات قابل اشتعال خامشوش کننده مناسب ، پودر  شیمیایی و کف است . که می توان از کپسول آتش نشانی پودر و گاز استفاده کرد .
  • طبقه C که در آن لوازم برقی آتش گرفته اند :
    در آتش سوزی لوازم و تاسیسات برقی ، اولین اقدام قطع جریان برق است از دیگر کار های دیگر استفاده از کپسول آتش نشانی Co2  است  . دلیل اینکه از این وسیله استفاده می کنیم این است که به وسایل ما ضرر نمی زند .
  • طبقه D  : برای اطفا حرق فلزات قابل اشتعال نباد از آب یا کف استفاده نمود زیرا به علت واکنش این فلزات با آب ، گاز هیدروژن تولید می شوند که شدیدا قابل اشتعال بوده و باعث تشدید حریق می گردد .

حال دراینجا می خواهیم به شما گازهای قابل اشتعال را بگوییم . در گازها در صورت ایجاد شعله سوزی نباید شعله را اطفا نمود بلکه باید از خروج گاز جلوگیری گردد و در صورتیکه گاز از سیلندر خارج گشته و شعله ور گردد باید بدنه سیلندر را خنک نمود و بدون در نظر گرفتن شرایط محیط ، اقدام به خاموش کردن شعله نکنیم . البته بنابر شرایطی لازم است باشد که شعله اطفا گردد ، خاموش کننده پودر شیمیایی بهترین اثر را در این موارد دارا می باشد .